BLOG, Lélek, Test
Az alvás nálad is csak másodlagos elfoglaltság?
Március második teljes hetének péntekje az alvás világnapja. Te is kíváncsi vagy, miért annyira fontos a megfelelő mennyiség belőle? Ha igen, akkor olvasd el a blogbejegyzésemet a témában!
Miért játszik a szervezeted egészségében óriási szerepet az alvás?
A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás elengedhetetlen az optimális egészségi szint eléréséhez. Ha enerváltnak érzed magad, nehezen tudsz összpontosítani, esetleg könnyen ingerültté válsz minden ok nélkül, akkor érdemes megvizsgálni a pihenési szokásaidat!
Rohanó világunkban sokan lemondanak a kikapcsoló szunyókálásról, hiszen az erre fordított időt szívesebben használnák fel egyéb feladatok elvégzésére. Sajnos ez az életmód egyet jelent a fizikai és szellemi teljesítő képesség túlfeszítésével, amely hosszútávon számos negatív hatással lehet a szervezetre.

Te is ébrednél felfrissülten az alvás után?
Most egy percre képzeld el, amint reggel felébredve kipihentnek, egy igazi energiabombának érzed magad és izgatottan várod a napot! Jól hangzik, ugye?
Tömérdek létfontosságú, szervezethez kapcsolódó tevékenység CSAKIS pihenés közben tud megvalósulni, mint például:
- A belső szervek pihenése és helyreállása, azaz izomnövekedés és a fehérjeszintézis bekövetkezése.
- A hormonok felszabadulása, amelyek segítenek szabályozni az étvágyat, a stresszt, a növekedést, az anyagcserét és más testi funkciókat is.
- A memória munkába állása, azaz az emlékek rögzítése és az új információk elsajátítása.
Milyen előnnyel jár a minőségi alvás?
A pihenés minősége és az egészség állapota között közvetlen kapcsolat van, amely elkerülhetetlenül hozzájárul az életminőségi szint magasságának kialakulásához, legyen szó akár alacsonyabb, akár magasabb életnívóról. Milyen előnyökkel jár, ha több időt szánsz a sziesztára?
- Fokozott energiát szerezhetsz a jó életmódválasztáshoz (főzés, testmozgás,öngondoskodás, stb.).
- Erősebb immunrendszerrel rendelkezhetsz.
- Fokozott éberség, fókusz és kreativitás jellemezheti a mindennapjaidat.
- Jobb hangulatban lehetsz a szorongás, ingerlékenység és a mentális kimerültség csökkentésével.
- Fokozott libidóra tehetsz szert (nemi vágy).

Mivel kell megküzdenie annak, akinél háttérbe szorul az alvás fontossága?
A pihenés és az egészség kapcsolatában sok tényező játszik szerepet. Bár tudományosan nehezebb bizonyítani, hogy a minőségi alvás javítja az egészséget, ennek hiányának negatív hatásait szélesebb körben dokumentálják!
- Szerepet játszik a testsúly alakulásában, könnyen megnövelheti azt.
- Nagyobb eséllyel alakulhatnak ki krónikus betegségek a szervezetedben.
- Gyakran fordulhatnak elő balesetek és keletkezhetnek belőle sérülések.
- Lelassulhat az agyi tevékenység.
- Fokozódhat a szorongás.
Az, hogy kinek pontosan hány óra pihenésre van szüksége, az egyénenként változhat, de egy átlagos felnőtt alvásigénye 7 – 9 óra között van. De nemcsak az a kulcs, hogy hány órát alszol, hanem az is, hogy mikor fekszel le és mikor ébredsz fel.
Ha más módokat is keresel, hogy növeld az energiaszintedet, akkor olvasd el a blogbejegyzésemet!
BLOG, Étkezés, Test
Induljon a nassolás, de csakis egészségesen!
Tudtad, hogy a nassolás nagymértékben hozzájárul a napi optimális tápanyagbevitelhez? Így csak bátorítalak, hogy ne mondj le róla, inkább válassz olyan ételeket, amelyek tápanyagdúsak. Tehát inkább nassolj minthogy sóvárogj a finomság után! Kíváncsi vagy, melyek a legegészségesebb alternatívák? Olvass tovább, hiszen mindenre fény derül!
Milyen előnyökkel jár az egészséges nassolás?
Az egészséges tápanyagbevitel számos jótékony hatással rendelkezik, nézzük melyek ezek:
- fokozott tápanyagbevitelt biztosít
- segít fenntartani az ideális energiaszintet
- gyorsan feltölti a kimerült “rendszert” torna, illetve edzés után
- támogatja az ideális súly megtartását
A uzsonnázás például remek alkalom arra, hogy növeljük a tápanyagdús ételek bevitelét a szervezetünkbe – olyan ételeket, amelyek a kalóriatartalmukhoz képest nagyarányban tartalmaznak vitaminokat, ásványi anyagokat és rostokat. A legtáplálóbb élelmiszerek, ha eszegetnél valamit a: zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák, tenger gyümölcsei, tojás, bab, diófélék és magvak.
Milyen ételeket érdemes kerülni a nassolás ideje alatt?
Összehasonlításképpen, a felesleges kalóriatartalmú ételek azok, amelyek kevés tápanyagot kínálnak a magas kalóriatartalom mellett. Sok betegség összefüggésbe hozható az ilyen „üres tápanyagtartalmú” ugyanakkor kalóriadús élelmiszerek nem megfelelő bevitelével. Hasonló krónikus betegségek, mint az elhízás, a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, a rák, a fogászati betegségek és a csontritkulás. Mind az étrenddel kapcsolatosak és a leggyakoribb halálokozók a világon.
Leegyszerűsítve, az üres kalóriák helyett az egészséges snack választása javíthatja az általános egészségi állapotot, és csökkentheti a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát.
Mit jelent akkor az egészséges nassolás?
Az élelmiszerekből energiát nyerni nem azt jelenti, hogy megtaláljuk a manapság divatos „szuper ételeket”, vagy gyorsan kiiktatjuk a cukrot az életünkből, hanem hogy egészséges ételeket fogyasztunk éjjel-nappal, vagyis főétkezésekkor és a csipegetések alkalmával is.
A napi rendszeres nassolás magas szinten tarthatja az energiaszintet! Miért?
A koffeintartalmú italok, mint az energiaital vagy a nagymértékű cukrot tartalmazó ételek, mint a fánk hosszútávon nem tesz jót szervezetünknek. Míg a cukor gyorsan megemelheti a vércukorszintünket (az energialöket illúzióját keltve), képes lelassítani a testet, és még fáradtabbnak és éhesebbnek éreztetni a szervezetet.

Ezzel szemben az egészséges változatok lassú felszívódás mellett hosszútávú utánpótlást biztosítanak a szervezeted számára!
Mikor van itt a nassolás ideje?
Vércukorszintünk jelzi agyunk számára, hogy mikor kell enni. Konkrétan az étkezés után a vércukorszint megemelkedik, majd csökken. Ahogy a szint csökkenésnek indul, beüt a fáradtság, amelynek megelőzésére segítségül hívhatod a falatozást! Az főétkezések közötti tápanyagbevitel segíthet megakadályozni, hogy ez a szint túl alacsonyra csökkenjen.
Vagyis ha megfelelően egyenletes a vércukorszintünk, a nap folyamán megelőzhetjük a későbbi energia-összeomlást. De akár azt is, hogy annyira éhesek legyünk a következő főétkezéskor, hogy mindent megegyünk ami a szemünk elé kerül.
Sikerült meggyőznöm a nassolás fontosságáról?
Ha szeretnél egészséges nasi recepteket, akkor itt találsz jó néhány mennyei, szupergyors és egyszerűen elkészíthető egészséges receptet! Egészségedre!
BLOG, Egyéb kategória, Érzelmi evés
Gyakori tevékenység, szinte már megszokott, hogy ha idegesek, feszültek vagyunk eszünk pár falatot, hogy megnyugodjunk. De az is gyakran előfordul, hogy keveset alszunk, esetleg nem pihentük ki magunkat és délután egy kis csokoládéval segítünk az energiaszintünknek, hogy ébren tudjunk maradni és koncentrálni.
Napközben meglepjük magunkat pár szelet sütivel, mert megérdemeljük, vagy az esti családi tévénézés elengedhetetlen kelléke a chips és egyéb ropogtatnivalók.
Ismerős tevékenységek? Te is tudod, hogy miről beszélek?
Nincs azzal semmi gond, hogy időnként ünneplünk, vagy lazításként eszünk egy kis csokit. Arra azonban fontos odafigyelni, hogy a különböző hangulatváltozásokra való evés ne váljon rutin reakcióvá, így ugyanis könnyen az érzelmi evés csapdájába eshetünk.

Mi az az érzelmi evés?
Valójában egyáltalán nem könnyű meghatározni, hogy mit is nevezünk érzelmi evésnek, hisz ha belegondolunk mindannyian eszünk néha érzelmi okokból. Ki ne érezte volna már azt, hogy kell valami „ütőset ennie”, vagyis édeset, sósat, esetleg zsírosat, hogy bizonyos helyzetben jobban érezze magát, vagy esetleg megnyugtassa az idegeit, elűzze az unalmát, csak hogy néhány tipikus esetet soroljak fel.
Ha azonban meg kell határozni ezt a fogalmat, és hogy mit jelent számomra, akkor én azt mondanám, hogy a TE kapcsolatod az evéssel, a Te ételválasztásod és az érzelmi motivációd a választás mögött.
Érzelmi evés – ezekre a jelekre figyelj fel!
Ezen szempontok figyelembevételével azonban még mindig nem egyszerű beazonosítani mi is történik velünk, ugyanis ehhez nagyfokú önismeretre van szükség és arra, hogy megpróbáljuk magunkat kívülről látni. Így talán sokkal többet segítenek azok a jelek, amelyeket érzelmektől függetlenül tudunk realizálni az evésünkkel kapcsolatban.
Melyek ezek a jelek?
- sokszor eszel egyedül vagy titokban,
- egyedül olyan ételeket eszel, amelyeket mások társaságában nem fogyasztasz, kizárólag magányosan
- elrejted a csomagolását annak, amit ettél
- gyakori a súlyingadozásod
- esetleg nehezen megy az alvás (nincs semmilyen egészségügyi oka az alvászavarodnak)
Ha ezek közül az intő jelek közül egyet, vagy akár többet is be tudsz azonosítani magaddal kapcsolatban, akkor itt az ideje, hogy farkasszemet nézz a lehetséges okokkal.
Használd ezt a helyzetet arra, hogy tudatosabb legyél a táplálkozásoddal, egészségeddel kapcsolatban. Ha beazonosítod a problémádat, akkor lényegesen egyszerűbb lesz változtatni, és az is könnyen előfordulhat, hogy egyéb egészségügyi kérdéseidre is megkapod a választ.

Nem lesz könnyű a fel- és beismerés, ugyanakkor olyan változást tudsz előidézni, olyan önismereti útra tudsz lépni, amely a egész életedre pozitív hatással lehet. Ha segítségre van szükséged akkor pedig gyere, segítek.
Étkezés
Közeleg a húsvét, ami sokaknak egyet jelent a böjti időszak végével. Azonban tudom, hogy nem mindenki halad ugyanolyan menetrend szerint, és az is könnyen előfordulhat, hogy Te még most kezded, esetleg nyakig benne vagy a tavaszi méregtelenítésben.
Ha a húsvét nálatok is a családi összejövetelekről, és a terített asztalokról szól, akkor bizony nem árt, ha odafigyelsz, nehogy a túlevés csapdájába ess, főleg ha erre az időre már a böjtölést is abbahagyod.
Ha inkább megelőznéd a túlevés kellemetlenségét, akkor olvasd el 5 pontos segítségemet!

5 tipp a kisördög legyőzésére a túlevés ellen
Hosszú méregtelenítő kúrák után hajlamos vagy túlenni magad? Attól tartasz, könnyen előfordulhat, hogy hasfalrepedéssel fogsz feküdni az ágyadban, brutál teltségérzettel, és már most látod előre, hogy mennyire meg fogod bánni?
Ha szem előtt tartod tippjeimet, könnyen elkerülheted a túlevés nyomasztó érzetét!
- Válogass! Ne vegyél el az asztalról olyan sokat! Válassz egy könnyű salátát, levest vagy előételt; svédasztalon ezek általában kisebb adagok, ha pedig otthon esztek, akkor ne edd végig a teljes menüt.
- Válassz magas rosttartalmú ételeket! Ilyenek a zöldségek, gyümölcsök, a bab és a teljes kiőrlésű gabonák. Ezek amellett, hogy laktatóak, sok-sok energiát adnak.
- Rágd meg jól a falatot! Ezzel megkíméled az emésztőrendszeredet, valamint időt adsz az agyadnak, hogy észlelje, ha már eleget ettél.
- Igyál sok vizet! Gyakran hajlamosak vagyunk összekeverni az éhséget a szomjúsággal.
- Édesség: egyél, de csak mértékkel, nem kell a vendégségben az összes édeset megkóstolni, vagy ha szeretnél mindegyikből enni, kérd meg a házigazdákat, hogy csomagoljanak Neked otthonra. Hidd el, ennek mindenki örülni fog.

Bevált megoldás a túlevés ellen
Ha a túlevés problémája nem csak a húsvéti időszakban van jelen az életedben, és inkább bebiztosítanád magad egyéb eszközökkel is, akkor töltsd le az ingyenes ebook-omat! Ebben segítséget kapsz, mit tegyél az ételeidhez, hogy javíts az emésztéseden, anyagcseréden, ugyanakkor növeld az energiaszintedet is. Itt tudod letölteni.
Remélem, hogy hasznosnak találtad tippjeimet, és sikerül beépíteni mindennapjaidba az útmutatóban összefoglalt tanácsaimmal együtt.
Ha szeretnél rálépni az egészséges életmód olykor nehézkes, ám varázslatos útjára, vedd fel velem a kapcsolatot, mindenben segítek!
Test
A méregtelenítés szükségessége
A szervezetünk különféle vegyi és környezeti méreganyagok folyamatos bombázása alatt áll nemcsak kívülről, hanem belülről is. Ezért néha – néha elengedhetetlen a test megtisztítása, amely a szervezet pihentetéséről és a belülről kifelé történő táplálásáról szól.
Hogyan segít a testednek a méregtelenítés?
Sokan úgy vélik, hogy a tisztítókúra megelőzheti a betegségek kialakulását azáltal, hogy eltávolítja a káros anyagokat a szervezetből. Majd a hosszabb vagy rövidebb ideig tartó kezelés után lehetőség nyílik egészséges tápanyagokkal feltölteni az üres rendszereket.

Mikor ajánlom, hogy méregtelenítésre add a fejed?
Minden esetben, ha:
- megmagyarázhatatlan fáradtságot;
- lelassult anyagcserét;
- könnyen irritálható bőrt;
- különféle allergiák kialakulását;
- duzzadt vagy táskás szemeket;
- puffadást;
- menstruációs problémákat, illetve
- mentális zavartságot tapasztalsz.
Ha a fentiek közül egyet vagy akár több tünetet is észlelsz, akkor biztosan hasznodra válna egy rövid méregtelenítő kúra.
Miért nem érdemes tartanod a méregtelenítés hatásaitól?
Ne félj tőle, hiszen ez nem egy új felfedezés! A tisztítókúrát évszázadokon át alkalmazták a világ kultúráiban. A vallási rituálék részeként gyakorolt eljárás egészségügyi előnyeiről pedig ódákat lehetne zengeni. Ha kíváncsi vagy a jótékony hatásokra, akkor olvass tovább!
Milyen pozitív változásokat tapasztalhatsz a méregtelenítés után?
A procedúra:
- tisztább bőrt;
- fogyást;
- fokozott immunitást;
- édességek utáni csökkenő sóvárgást;
- élelmiszer-intolerancia enyhülését;
- jobb közérzet és
- több energiát eredményezhet!
Jól hangzik, igaz?!
Mielőtt azt hinnéd, hogy a méregtelenítés túl jól hangzik ahhoz, hogy igaz is legyen, ne feledd azt, hogy ennek a folyamatnak is egyénre szabottan kell lezajlania. Tehát tudnod, ismerned kell, mi az, ami jót tesz a szervezetednek, és mi az, ami esetleg túlságosan kimeríti a készleteidet. Mindemellett figyelemebe kell venned, hogy ez a részedről egy kemény munka lesz, ám minden perce megéri! Ha hajlandó vagy dolgozni, a szervezeted nagyon hálás lesz érte!
Hajrá méregtelenítés!
Érdekel, milyen hozzávalókkal támogathatod a szervezetedet? Blogbejegyzésemben felsorakoztattam a legfontosabb vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyek a tested támogatására válhatnak!
BLOG, Étkezés
Mostanában egyre többször derül ki az ügyfeleimnél, hogy étkezés után úgy érzik, mintha marná a sav a gyomrukat. Mivel hosszútávon elég sok kellemetlenséget, fájdalmat tud okozni a túl sok sav, de a kevés sem kellemes, ezért érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulni vele.
De mikor forduljunk orvoshoz?
Hoztam egy otthon elvégezhető tesztet, ami segít megállapítani, hogy van-e gond. Természetesen ez nem egy orvosi értelemben vett diagnosztikai teszt, de arra jó, hogy kiderítsük kell -e szakemberhez fordulni. A tesztelés rendkívül egyszerű és alig kell hozzá valami: ha a szódabikarbónát a vízhez adjuk, akkor kémiai reakció alakul ki. Ha ezt a keveréket megiszod, akkor a gyomorban a sósavval keveredik és gáz keletkezik. Ez a gáz böfögést okoz. Attól függően, hogy mennyit és milyen gyakran böfögsz utána jelzés értékű, hogy mennyire vagy savas. A pontos mennyiségek kommentben olvashatók. Természetesen ha nincs túl nagy gond, akkor vannak módszerek, ételek, italok, amelyekkel tudunk a helyzetünkön változtatni.
A teszt kipróbálásának lépései:
1| Keverj el 1/4 teáskanál szódabikarbónát 2,5 dl hideg vízzel.
2| Reggel ezt idd meg először – még mielőtt bármit ennél vagy innál.
3| Nézd meg, hogy mikor böfögsz először és az mennyi ideig tart, illetve hogy egymás után hányszor.
4| Végezd el ezt a tesztet háromszor egy hét alatt, hogy kapj egy átlagot.
Eredmény:
Ha elegendő gyomorsavad van, akkor valószínűleg 2-3 percen belül böfögni fogsz párat. Ha ennél hamarabb és többet böfögsz, akkor nagy valószínűséggel túl sok a gyomorsavad. Ha kevesebbet, vagy tovább tart, akkor túl kevés a gyomorsavad. A tesztet nem szabad túl gyakran megismételni, mert hosszútávon és túl gyakran használva a szódabikarbóna csökkenti a gyomorsavat. Valamint ha bármi diszkomfortérzeted van és úgy gondolod, hogy az a gyomorsavval függ össze, akkor ne késlekedj, és irány a szakorvos.