Miért tegyünk a grill húsra rozmaringot? Avagy az élelmiszerek összepárosítása.
Mogyoróvaj és banán… tészta és paradicsomszósz… rizs és bab – mi teszi ezeket a duókat különlegessé? Miért pont ezeket fogyasztjuk együtt?
Vannak olyan népszerű ételkombinációk, amelyeket együtt fogyasztunk, de sokszor nem tudjuk miért pont ezeket esszük együtt: ízük miatt, állaguk kölcsönhatásban van, esetleg együtt az egészségünkre jobb hatást gyakorolnak?
Az élelmiszerek kombinálása mögött 3 nagy irányzat áll:
-
-
- Szinergikus kombináció: a tápanyagok egymást erősítő hatása
- Ajurvédikus kombináció: a hagyományos ájurvédikus ajánlások
- Funkcionális ételkombináció: melyek azok a kombinációk, amelyeket jobb ha kerülünk?
-
E filozófiák egyes aspektusai átfedik egymást, de mindegyiknek vannak egyedi nézőpontjai is.
Nézzük meg közelebbről a szinergizmust.
Maga a szinergia szó, röviden azt jelenti, hogy a dolgok egy csoportjának együttes ereje. Vagyis, amikor együtt használjuk őket, akkor az sokkal jelentősebb hatást ér el, mintha külön – külön fogyasztanánk. Ezáltal bizonyos élelmiszerek együttes alkalmazása növeli az egyes élelmiszerek tápértékét!
Gondoljunk csak arra, hogy bizonyos vitaminok zsírban oldódóak és csak akkor képesek felszívódni, ha zsírral/olajjal érintkeznek, egyszerűen abban oldódódnak – ez szerintem sokunk számára ismerős.
Nézzünk néhány olyan példát, amely különösen jelentős hatással vannak egymásra és gyakran fogyasztjuk őket, de nem biztos, hogy mindig együtt:
Kurkuma + fekete bors
A kurkuma egy erős fitokemikáliát tartalmaz a kurkumint, amelyet nagyra becsülnek erős gyulladásgátló tulajdonságai miatt. A fekete bors piperint, egy olyan vegyületet tartalmaz, amelyről kimutatták, hogy rákellenes hatással bír.
Tehát a kurkuma és a fekete bors egészséges önmagában is, de ha kombináljuk a kurkumin hatása 2000%-kal javul!
Tipp: Add hozzá mindkét fűszert curry-hez, tojáshoz vagy salátaöntethez, hogy kihasználd a hatásukat.
Brokkoli és paradicsom
A brokkoli és a paradicsom egyaránt magas C-vitaminban, de együtt még táplálóbbá válnak. Valójában egy prosztatarákról szóló tanulmány megállapította, hogy a brokkoli és a paradicsom kombinálásával a daganatok nagysága 52%-kal csökkent.
Vagyis együtt lényegesen jobb hatást érnek el, mint a brokkoli és a paradicsom önmagukban történő fogyasztásakor.
A paradicsom likopin nevű fitokemikáliát tartalmaz, amelyről kimutatták, a szívvédő hatást is.
Tipp: Süssd meg a paradicsomot olívaolajban, hogy növeld a likopin biológiai hasznosulását.
Zöld tea és citrom
A zöld tea az antioxidánsok nagyszerű forrása, és kimutatták, hogy serkenti az agyat és segít megvédeni a szervezetet a szív- és érrendszeri betegségektől. A zöld tea jótékony hatásai annak tulajdoníthatók, hogy kiváló katechinforrás. Ha citromlevet adunk a zöld teához, ez segíthet növelni a katechinek biológiai hasznosulását – akár ötszörösére!
Tipp: Más citrusfélék is, például a lime és a grapefruit hasonló hatást fejthetnek ki.
Citrom és spenót
A C-vitaminról kimutatták, hogy fokozza a növényi eredetű vasforrások felszívódását, így egy kis citromlé párosítása növényi alapú vasforrással, például spenóttal, abszolúté telitalálat.
Tipp: Egyéb hasonló kombinációk közé tartozik a pirospaprika és a lencse, a karfiol és a tempeh, valamint kelbimbó és szezámmag.
Rozmaring és grill hús
A grillen sütött vagy közvetlen nagy hőhatásnak kitett húsok ha egy picit megégnek és úgy fogyasztjuk (jól átsült) növelhetik a rák kockázatát. De ha adunk hozzá egy kis rozmaringot jelentősen csökkenthetjük a kockázatot.
Tipp: Adj rozmaringot a következő páchoz, vagy dörzsöld be a húst egy rozmaring ággal.
Káposzta és avokádó
A zsírban oldódó A, D, E és K vitaminoknak zsiradékra van szükségük a megfelelő felszívódáshoz. Az avokádóból származó egyszeresen telítetlen zsírok elősegíthetik a K-vitamin felszívódását, amely a kelkáposztában található. Egy másik példa, amely a zsírban oldódó vitamint zsírforrással párosítja édesburgonya (A-vitamin) és görög joghurt.
Tipp: Szerencsére bizonyos élelmiszerek természetesen tartalmaznak zsírt, amely segíthetik a tápanyag-tartalom növelését és bizonyos vitaminok felszívódását, ezért nincs más dolgunk, mint rendszeresen fogyasztani őket. Ilyen a lazac (D-vitamin), a tojássárgája (D-vitamin) és a napraforgómag (E-vitamin).
Lazac és bok choy
A D-vitamin elősegíti a kalcium felszívódását – mindkettő szükséges a csontozat fenntartásához. A D-vitamin-forrásként jelentős lazac, kombinálva az egyébként kalciumforrás bok choy- jal ideális kombó hogy támogassuk az erős csontokat és csökkentsük a csontritkulás kockázatát.
Tipp: A gomba növényi eredetű D-vitamin forrás lehet!
Nekem ebben a legfontosabb konklúzió azon kívül, hogy mit mivel jó enni még az is, hogy néha az egész nagyobb, mint a részek összege.
(T)együnk azért, hogy vibráló egészségünk legyen.
Tippekért, receptekért gyere a Pinterest oldalamra, és ne felejts el feliratkozni.
facebookinstagrampinterestyoutube