Haraptál már bele télen egy ízetlen paradicsomba, vagy egy víz ízű narancsba esetleg egy zamat nélküli almába?
Ha a zöldségeket, gyümölcsöket szezonon kívül szerezzük be, akkor ezeknek a termékeknek messzire kell utazniuk, hogy eljussanak hozzád, ami azt jelenti, hogy „zöld” (vagy nem érett) állapotban szedik le őket, és nincs esélyük megfelelő ízt kifejleszteni.
Ha az élelmiszereket a közelben termesztik, és nem kell átutazniuk egy óceánt (vagy országot), hogy eljussanak hozzánk, akkor a frissesség, az íz és a tápanyagtartalom megmarad.
Különösen izgalmas ez télen, amikor kevesebb élelmiszer közül tudunk választani és közben meg a testünk reagál az évszakok változására. Vagyis ahogy egyes állatok téli álmot alszanak, és egyes növények szünetet tartanak, nem teremnek, hanem a tavaszra várnak, mi is hasonlóan működünk. Ha a téli hónapokat hűvös éghajlaton töltöd, akkor lehet, hogy vágyat érzel a begubózásra, az összebújásra és a meleg ételek fogyasztására. Így a saláta vagy egy marék nyers bogyós gyümölcs fogyasztásának gondolata az utolsó, ami eszedbe jut, ha éhes vagy.
Az ajurvédikus orvoslás elmélete szerint ez nem véletlen, vagyis hogy a téli hónapokban megváltoznak a szervezetünk igényei. A főtt ételeket például könnyebb megemészteni, mint a nyers ételeket, és a szervezetednek szüksége van arra az extra energiára, hogy melegen tartson, ahelyett, hogy a nyers ételek megemésztésére fordítaná.
A hagyományos kínai orvoslás is azon az elképzelésen alapul, hogy a testünk képes az öngyógyításra, ahogyan a természet is regenerálódik. Tehát télen az élőlények lelassulnak, hogy energiát takarítsanak meg és étrendünket ebben az időszakban ennek megfelelően kell átalakítani, így fogyasszunk több fehérjét és több egészséges zsírt.
Mit egyél?
- Alma
- Cékla
- Brokkoli
- kelbimbó
- Káposzta
- Sárgarépa
- Karfiol
- Zellerszár
- Zellergyökér
- Cikória
- Édeskömény
- Fokhagyma
- Zöld levelesek
- Torma
- Póréhagyma
- Gombák
A helyben termesztett és idény élelmiszerek fogyasztásának költségmegtakarítási szempontja is van, vagyis ha szezonális terméket vásárolsz, akkor azt a kínálat csúcsán veszed meg, amikor könnyű termeszteni és betakarítani. Amikor sok zöldség és gyümölcs áll rendelkezésre, az árak is alacsonyabbak. Amikor nehezebb termeszteni és betakarítani őket, az árak emelkednek.
Mi van akkor, ha valaminek nincs szezonja, de szeretnénk?
Ha szükséged van egy összetevőre, de nincs szezonja, ne félj a konzerv, szárított vagy fagyasztott változatot választani. A gyártók ezeket a gyümölcsöket és zöldségeket a frissességük csúcsán szedik és tartósítják, ami azt jelenti, hogy teljes ízüket kiaknázhatod, és nem kell beérned a vizes paradicsommal, ízetlen kukoricával vagy túl drága (de mégis kiábrándító) málnával, beillesztheted pl. ezek fagyasztott változatát.
Még valami! Egészen a közelmúltig az embereknek nem volt más választásuk, mint hogy a túléléshez az idényjellegű termékekre támaszkodjanak. Ez azt jelenti, hogy a régi receptkönyvek átnézése, a közösségedben élő idősebb felnőttekkel való beszélgetés vagy a földrajzi helyed történelmi finomságainak felkutatása nagyszerű eszköz lehet a szezonális ételpaletta bővítéséhez!